(Eng)

1/ Hi Richie, can you introduce yourself quickly, where you’re from and how did you arrive in Bratislava ?

I was born in New Zealand, joined military, then left NZ to travel, I’ve lived in Sydney, London and now big city Bratislava with my wife who is Slovakian.

Richie - trainer fowards at the Rugby Klub Bratislava, and player
Richie – trainer fowards at the Rugby Klub Bratislava, and player

2/ What’s your feeling about the Slovak life in general ? what do you like, what bother you ?

I love their food, history and culture. It always amazes me Europe has dense of mixture of languages and cultures. For example Vienna, Budapest and Bratislava totally different languages in small area.
Bureaucracy in Slovakia is annoying but it’s small downside to nice place.

3/ What’s your background as a rugby player and trainer ?

Long story 😂
Rugby is religion in NZ, I played my first game when I was 7 years old (pretty old in NZ, 2 years is usual starting age😂)
Played union throughout my school years. League was not played in schools, normally you had to join a club. So once I left school, I joined Mt Richmond Tigers (18 years due to religious reasons I was not permitted to play league, normally on Sundays and Union on Saturday)
I reached Auckland Senior team in Rugby league but torn ACL & joined military. I played both Union and league during my time in forces and played Union for 3rd division Malborough and Glenfield Union in Auckland. My brother and I were selected for Auckland Warrior trials but I re-injured my ACL. After leaving military I moved to Sydney, Australia, started playing league again with Moore Park Broncos in South Sydney (professional team) . After winning Premiership twice in row, I was lucky enough to be selected for South Sydney reserve grade. After a long preseason and a few games, I had serious neck injury and being over 30, but I decided to retire from professional rugby league. It was fantastic experience and would definitely do it again.
Then I moved to the UK, I got asked to play Union again and I really enjoyed having fun with East London and Eton Manor. After 7 seasons, I retired and coached 3rd team for East London before moving to Slovakia.

4/ What do you like in rugby ? comparing to other sports

Rugby challenges all your physical aspects. It requires Speed, Strength, Stamina (or fitness) and of course, Skill.
There’s always something you can improve if you’re fast then you can work on skills, if you’re strong maybe you need to improve your Stamina.
Rugby allows anybody to play, All Blacks coach Steve Hanson was quoted
“He’s not fast and not good at passing or catching ball but he’s fantastic at breakdowns”
Hansen was referring to Richie McCaw one of the greatest All Blacks.
It takes all body sizes in rugby union which is fantastic.
I’ve tried boxing and muay Thai kickboxing are close in physical challenge but rugby is a team sport which requires strong friendship and trust. Friends you make for life.

5/ Is your dog possibly your favorite supporter ?

Sadly yes.
I don’t miss abuse from opposition fans in Sydney . 😝

6/ How does you wife support your rugby life ? Do you face sometimes some rejection for “sacrificing” a Sunday for a match game ?

😂 Yes, seasons in Australia are long, we met in Sydney (20 games a season) and training 5 days a week, she was very happy when I retired, so she gets little annoyed when I say it’s only amateur rugby 😂

7/ How would you describe the Rugby Klub Bratislava for new comers and experienced players ?

We have a warm welcoming club that invites anyone to join us.
Rugby union was amateur sport up to 1995, and reason why it survived so long because of social aspect of the game. This is something I really learned in UK and really strengthen my love of the game.
Your job might be boring and missus on your case but rugby can make you feel alive. You as a player have control, you can get stronger, fitter or more skillful.
Rugby makes friends for life and enjoy a game and have a beer and a laugh afterwards is what game is really about.
We want to encourage this growth in Slovakia.

8/ How does it feel to get the positive energy of the French flair every training, and every match ?

Personally I always admired French toughness of players like Serge Betsen, Thierry Dusautoir, Serge Blanco or Philippe Sella (in my top 3 of centres) players that really stepped up when France have beaten All Blacks . I love positiveness not so sure about flair 😂🇫🇷🏉😝


(Sk)

1/ Ahoj Richie, mohol by si sa nám predstaviť v skratke, odkiaľ si a ako si sa dostal do Bratislavy ?

Narodil som sa na Novom Zélande, slúžil som v armáde, potom odišiel z Nového Zélandu, aby som cestoval,urćitý čas žil v sydney a Londýne a teraz som zakotvil vo veľkej Bratislave s mojou slovenskou manželkou.

2/ Aké máš všeobecne pocity zo Slovenska? Čo sa Ti tu páči a čo naopak štve?

Mám rád tunajšie jedlo,históriu a kultúru. Vždy ma fascinuje na Európe tá hustota mixu jazykov a kultúr. Napríklad Viedeň,Budapešť a Bratislava – úplne odlišné jazyky na tak malom,blízkom priestore.

3/ Aké je tvoje rugby zázemie ako hráča a trénera?

To je dlhý príbeh.
Na Novom Zélande je rugby doslovne náboženstvo,svoj prvý zápas som odohral ako 7 ročný/dosť starý na Nozvom Zélande, keďže deti väčšinou začínajú, keď maju 2 roky/:
Počas školy som hrával rugby union. Liga sa ale nehrávala na školách, musel si sa normálne prihlásiť do nejakého klubu . Takže keď som skončil školu, pridal som sa k Mt Richmond Tigers /ako 18 ročný kôli náboženským dôvodom som nesmel hrat ligu v nedeľu a Union v sobotu/.
V Rugby league som sa pridal k seniorom v Aucklande, no tam som sa aj zranil,potrhaný krížny väz a neskôr som vstúpil do armády. Hrával som obe súťaže Union aj League počas služby v ozbrojených silách a Union som rával 3.divíziu Malborough and Glenfield Union v Aucklande. Ja a aj môj brat sme boli vybraní do Auckland Warrior no pri pokuse sa mi opt vrátilo zranenie kolena. Keď som odišiel z armády, presťahoval som sa do Sydney v Austrálii, kde som opäť začal hrať ligu za profesionálov Moore Park Broncos v južnom Sydney . Po dvojnásobnom víťazstve za sebou v Premiership som bol vybraný do “reserve grade” Južného Sydney.Po dlhšiej “predsezóne” a niekoľkých zápasoch som mal vážnejšie zranenie krku a prekročil som už vekovo tridsiatku, rozhodol som sa skončiť s profesionálnym rugby. Bola to fantastická skúsenosť a opäť by som to urobil.
Potom som sa presťahoval do Británie, opäť sa ma opýtali či by som nehral rugby Union a naozaj som si to s East London a Eton Manor užil. Po 7 sezónach som s hraním skončil a pred odchodom na Slovensko som trénoval 3.tím East London.

4/ Keď to porovnáš s inými športami, čo sa Ti na rugby páči,prečo ho máš tak rád?

Rugby, to je výzva na všetky fyzické aspekty. Vyžaduje rýchlosť, silu, výdrž /alebo fitness/ a samozrejme zručnosti:
Vždy je čo vylepšovať, ak si rýchly, môžeš vylepšovať svoje zručnosti, ak si silný možnože potrebuješ vylepšiť výdrž a pod.
Rugby môže hrať každý, ako môžem citovať novozélandského trénera Steveho Hansona : “Nie je rýchly a jeho prihrávky alebo príjem tiež nie sú dobré, ale je fantastický v “breakdownoch”- skrumáži/čas medzi skládkou a ruckom/ ,tak to sa vyjadril o Richiem McCawovi,jednom z najlepších hráčov All Blacks/prezývka novozélandského národneho tímu/.
Je fanstastické,že ho môžete hrať s hociakou postavou.
Vyskúšal som box, muay Thai kickbox je blízko výzve po fyzickej stránke, ale rugby je tímový šport ktorý vyžaduje aj silné kamarátstvo a dôveru. Získate tu mnoho priateľov na celý život.

5/ Je tvoj pes jedný najobľúbenejši fanda?
Bohuziaľ asi áno. Vôbec mi nechýbajú nadávky od protifandov zo Sydney.

6/ A ako Ťa podporuje v rugby tvoja manželka? Musíš niekedy čeliť “obetovaniu” nedele na zápas rugby”

Ano, sezóny v Austrálii bývajú dlhé, zoznámili sme sa v Sydney /20 zápasov počas sezóny/ a 5 tréningov počas týždňa, veľmi sa potešila keď som prestal, takže teraz je niekedy trosku mimo, keď poviem, Že teraz sa jedná len o amatérske rugby.

7/ Ako by si opísal RKB nováčikom bez skúseností a ako pre tých so skúsenosťami?

Určite sa im u nás dostane vrelé prijatie a naozaj môže sa pridať každý.
Do roku 1995 bolo Rugby Union čisto na amatérskej báze a práve kôli sociálnemu aspektu táto hra pretrvala až dodnes. Je to niečo, čomu som sa priučil v Británii a skutočne posilnilo moju lásku k tejto hre.
Tvoje zamestnanie môže byť aj nudné ale rugby ťa drží pri živote. Ako hráč to máš pod kontrolou, zosilnieš, budeš viac fit a zručnejší.
Rugby v mnohých prípadoch znamená aj celoživotné priateľstvá, užijete si hru a po zápase si dáte pivo /aj so súperom/ a spolu sa zasmejete – aj o tom je táto hra.
Chceme tu na Slovensku povzbudiť nárast rugby.

8/ Aký je to pocit získavať pozitívnu energiu z francúzskeho nadšenia počas každého tréningu či zápasu?

Osobne som vždy obdivoval francúzsku húževnatosť hráčov ako Serge Betsen, Thierry Dusautoir, Serge Blanco či Philippe Sella /moje top 3 medzi centrami/, hráčov, ktorí skutočne postúpili vyššie keď Francúzsko zvíťazilo nad All Blacks.