Riadiaci orgán Rugby vo štvrtok obhajoval svoje volebné procesy po tom, čo ho správa obvinila z umožnenia zákulisných obchodov pri hlasovaní o novom predsedovi a uviedla, že ignorovala korupciu v Tichomorí.

Správa lobistickej skupiny Pacific Rugby Player Welfare požadovala nezávislé preskúmanie májových volieb, keď úradujúci anglický predseda svetového ragby Bill Beaumont porazil argentínskeho proreformného kandidáta Agustina Pichota.

Citovala správy z médií, ktoré tvrdili, že Francúzska federácia rugby (FFR), ktorá podporila Beaumonta, ponúkla Fidži za svoje hlasovanie preferenčné zaobchádzanie.

„PRPW tvrdí, že táto údajná dohoda môže predstavovať úplatky, a že naznačuje, že k voľbám došlo zámerne,“ uvádza sa v stanovisku.

World Rugby zamietol tieto tvrdenia ako „nepodložené a mylné“.

„World Rugby je úplne spokojný s tým, že voľby predsedu do roku 2020 sa uskutočnili v súlade s robustným procesom, pričom Sir Bill Beaumont bol zvolený spravodlivým a primeraným spôsobom,“ uvádza sa vo vyhlásení.

FFR tiež vyvrátila „ohováračské obvinenia“ a uviedla, že podnikne právne kroky.

„(FFR) plánuje podniknúť právne kroky s cieľom postaviť autora týchto spisov pred súd za verejné ohováranie,“ uvádza sa v stanovisku.

Tento 59-stránkový dokument tiež podrobne popísal sériu zlyhaní, ktoré podľa neho umožnili rozšíriť korupciu na Fidži, Samoi a Tongu, čo spôsobilo odliv hráčov do bohatých krajín prvého stupňa.

„Jedna z najúrodnejších hniezdisk ragbyových talentov na svete naďalej podlieha predstavám o koloniálnom oprávnení, ktoré sa teraz musí dostať do šrotu histórie,“ píše sa v nej.

Uviedla, že ragbyové odbory v regióne boli podkopané procesom „zajatia štátu“, keď vyšší vládni úradníci prevzali najvyššie úlohy a neriadili to v najlepšom záujme tejto hry.

PRPW je nezávislá nezisková organizácia založená na podporu aktérov tichomorského ostrovného dedičstva v Británii a Európe.