Ragbyová liga sa začala v roku 1895 ako „Severná únia“, keď sa kluby na severe Anglicka odtrhli od RFU. Kluby chceli svojim hráčom robotníckej triedy kompenzovať čas mimo práce za rugbyové turnaje a zranenia.

RFU odmietla so slovami „ak si muži nemôžu dovoliť hrať, potom by nemali hrať vôbec“. V nasledujúcom desaťročí ragbyová liga urobila zmeny, ktoré sa odlišovali od rugbyovej únie.

Tímy sa zredukovali z 15 na 13 hráčov (vyradení boli dvaja útočníci) a bola zavedená hra na loptičku, aby sa znížila potreba skrumáží a aby sa nahradili rozdrvené brejky a hry typu rugby union (kde lopta často na niekoľko minút zmizla z dohľadu). koniec).

Vďaka zmenám sa liga stala oveľa populárnejším kódom v Anglicku medzi divákmi aj hráčmi. Zvýšené peniaze za bránu umožnili klubom rugby league vyplácať výhody futbalistom, ktorých sa prišli pozrieť a podporiť davy.

Medzitým v Austrálii (NSW a Qld) a na Novom Zélande kontrolovali ragby orgány rugbyových zväzov pridružené k anglickej RFU. Všetci presadzovali pravidlá amatérstva u svojich futbalistov.

Futbalisti a priaznivci ragby prevažne z robotníckej triedy a priaznivci v Sydney a Brisbane boli skľúčení prístupom orgánov rugbyovej únie – a zdá sa, že sa pravdepodobne budú riadiť austrálskymi pravidlami.

Na krátky čas však rugbyový zväz priniesol novú vlnu popularity – ktorú priniesol príchod Dally Messengera v roku 1906. S jeho individuálnou brilantnosťou sa na jeho zápasy hrnuli obrovské davy, ktoré napĺňali finančnú kasu rugbyového zväzu. („Dally M Medal“ od NRL je pomenovaná na počesť Messengera).

Nie je prekvapením, že úspech rugby zvýšil nespokojnosť medzi hráčmi a sympatie verejnosti. Kam smerovali všetky peniaze a prečo ich nebolo možné minúť na futbalistov ako kompenzáciu za úrazy alebo pracovné voľno?

V júli 1907 prilákal tím rugbyových zväzov NSW nevídaných 52 000 na zápas proti novozélandským All Blacks. Dovtedy si však muži ako Messenger začali vážiť svoju vlastnú hodnotu.

Messenger syna profesionálneho veslára a priateľa dobre plateného testovacieho kriketu Victora Trumpera a podnikateľa Jamesa J. Giltinana, Messenger tajne súhlasil s pripojením sa k profesionálnej rugbyovej lige (NSWRL), ktorá sa formuje v Sydney.

Messengerova vernosť bola zaistená za 50 libier a prísľub miesta v novozélandskom ragbyovom tíme „All Golds“ smerujúcom do Anglicka. Kiwi pricestovali do Sydney v auguste 1907 a odohrali tri profesionálne zápasy (podľa pravidiel rugbyového zväzu) proti tímu NSWRL pod vedením Messengera.

Vytvorenie rugbyovej ligy a rozhodnutie Messenga pridať sa zabránili austrálskym pravidlám v ovládnutí obrovskej populácie robotníckej triedy v Sydney a zaplavení rugbyového zväzu.

S Messengerom v ich radoch v roku 1908 začali NSWRL a QRL budovať klubové súťaže, ktoré boli schopné poskytnúť úrazy a finančné odmeny pre futbalistov z robotníckej triedy. Divácka príťažlivosť rugbyovej ligy zaistila, že prilákala veľké davy a brány, pričom pôvodnými klubmi premiéry NSWRL boli Easts, Souths, Balmain, Wests, Newtown, Newcastle, Norths, Glebe a Cumberland.

Na konci sezóny 1908 boli prvé Klokani (Liga) a Wallabies (Únia) na turné vo Veľkej Británii. Mnoho Britov obvinilo Wallabiesovcov z profesionality. Tento postoj sa ujal IRB, ktorý potom oznámil, že už aj tak nízke dávky pre hráčov rugbyového zväzu sa majú ďalej znižovať. Výsledkom bolo, že krátko po svojom návrate do Austrálie v roku 1909 prijala viac ako polovica Wallabies zmluvné ponuky na vstup do ragbyovej ligy.

V nasledujúcej sezóne navštívil NSW, Queensland a Nový Zéland vôbec prvý tím rugby league „British Lions“. Ligové úrady prilákali všade, kde hrali obrovské davy ľudí, dokázali vybudovať solídnu finančnú základňu, zabezpečiť ich stálosť a stať sa preferovaným futbalovým kódexom v Sydney, Brisbane a Newcastle a založiť si holdingy v Aucklande a Wellingtone (Nový Zéland).

Ragbyový zväz nebol schopný prilákať davy a peniaze z brány, bol nútený prijať amaterizmus ešte pevnejšie ako predtým, tentoraz ako spôsob prežitia. Zatiaľ čo účinky 1.svetovej vojny na rugbyový zväz ich postavenie ešte zhoršili, „ragbyová vojna“ sa skončila na konci roku 1910.

Od roku 1910 sa ragbyová liga umiestnila na poprednom mieste v zimnom športe NSW a Queensland a na Novom Zélande si udržala silnú pozíciu.

Klubová súťaž NSWRL sa v deväťdesiatych rokoch vyvinula do celoštátnej súťaže a v roku 1998 sa z nej stala národná ragbyová liga. Súťaž NRL pokrýva tradičné oblasti ligy NSW, Queensland a Nový Zéland, ako aj Victoria (po zavedení melbournskej búrky). ).

Rok 2018 bude v Austrálii a na Novom Zélande 110. rokom kódexu ako profesionálny šport.

1907 Vznikla NSW Rugby League.
1908 Založený prvý klub (Glebe), po ktorom nasledujú Juhy, Newtown, Východ, Sever, Balmain, West, Newcastle a Cumberland. Prvé hry Premiership hrané v NSW. NSW vyhráva prvú medzištátnu hru nad QLD. Juh vyhráva prvý Premiership. Prvá prehliadka klokana.
1909 Členovia Rugby Union Wallabies z rokov 1908-09 súhlasili, že budú hrať Rugby League.
Pohár prezidentov 1910 bol predstavený v súťaži juniorských reprezentačných tímov. Tím prvého Anglicka cestuje po Austrálii. Súťaž prvej krajiny (v Newcastle).
1911 Rugby League hrala najskôr na kriketovom ihrisku v Sydney a na športovom ihrisku v Sydney. Dally Messenger nazbieral v trojzápasových sériách proti QLD 72 bodov.
1912 Klokani Chrisa McKivata z rokov 1911-12 ako prvý vyhrali Popol.
1913 Rugby League sa najskôr hrala na školách v Sydney.
1916 Medzištátny futbal pozastavený kvôli vojne (obnovené v roku 1919).
1919 Prvé austrálske turné na Nový Zéland.
1920 Vychádza prvé vydanie správ The Rugby League News.
1922 Prvé víťazstvo QLD nad NSW.
1924 Prvé rozhlasové vysielanie Rugby League.
1928 Prvý oficiálny zápas City proti Country. Prvý večerný zápas v Sydney Showground.
1942 Medzištátny futbal pozastavený kvôli vojne (obnovené v roku 1945).
1947 Clive Churchill sa podpisuje na Juhoch.
1950 Austrália získava popol po 30 rokoch. Smrť zakladateľa ligy, J.J. Giltinan. (Giltinanský štít je založený v roku 1951.)
1957 Austrália je prvýkrát hostiteľom majstrovstiev sveta v ragbyovej lige.
1961 Prvá televízna hra Rugby League (Balmain proti Norths) NIE 1957 (Bal v CB). Prvý odohraný turnaj Rugby League Sevens.
Rekordná (?) Veľká záverečná účasť z roku 1965. 78 056 fanúšikov sleduje, ako Svätí vyhrávajú desiatykrát za sebou Premiership.
1967 Živé televízne vysielanie na všetkých štyroch kanáloch Juhu proti Veľkému finále Canterbury.
1974 Predstavený domáci a vonkajší futbal. Časopis Big League nahradzuje správy z Rugby League.
1977 Prvé vyžrebované veľké finále (St George proti Parramatta).
1979 Prvý zápas Rugby League v noci sa hral v SCG.
1980 Hra o prvý štát pôvodu sa hrala v Lang Parku. QLD vyhráva 20-10.
1982 Začína sponzorovanie spoločnosti Winfield spoločnosťou NSWRL.
1986 Peter Sterling vyhral inauguračnú medailu Clivea Churchilla pre najlepšieho hráča veľkého finále.
1988 Rugby League odchádza z SCG na futbalový štadión v Sydney.
1989 je Tina Turner podpísaná pod reklamnou kampaňou Rugby League. To, čo dostanete, je to, čo vidíte, sa stáva hymnou hry. Premiership davy ľudí po prvý raz top 2 milióny. V Narrabeene je založená Akadémia koučovania a rozvoja NSWRL.
1990 Spoločnosť NSWRL zavádza platový strop.
1991 Návrh zákona o zákaze tabakovej reklamy prechádza parlamentom, ktorým sa končí sponzorstvo športu spoločnosťou vyrábajúcou cigarety.
1992 Bill Harrigan zvíťazil v ankete hráčskeho tímu Rugby League Week ako najlepší rozhodca Premier League.
Vojna Superligy 1995-97.
1998 vznikla Národná rugbyová liga.
2000 sa v Sydney konajú olympijské hry. Prvé veľké finále sa hralo na austrálskom štadióne.
2001 Telstra sa stáva hlavným sponzorom NRL.
2002 Juhy sú znovu zaradené do národnej súťaže. Škandál s platovým stropom Bulldogs ich vidí potrestaných 17 súťažnými bodmi a pokutou 500 000 dolárov.
2003 Hoodoo Guru predviedli To je môj tím pre novú reklamnú kampaň NRL. Spustená počítačová hra NRL. Celková účasť na Rugby League presahuje 3,17 milióna.
2005 NRL zaznamenáva najvyššie zaznamenané priemery počtu davov v bežnej sezóne, keď priemerne 16 468 navštevovalo všetky zápasy sezóny.
2006 NRL je držiteľom vôbec prvého veľkého finále Rugby League v 98-ročnej histórii súťaží, do ktorého neboli zapojené žiadne tímy Nového Južného Walesu. Brisbane vyhralo šieste veľké finále a vo finále zvíťazilo nad Melbourne 15: 8.
2007 Premiéra Telstra sa rozrastá na 16 klubov, ku ktorým sa pripojil klub Gold Coast Titans.
2008 Sté výročie rugbyovej ligy v Austrálii a NZ sa nesie v znamení rokov osláv na všetkých úrovniach hry. NZ prvýkrát vyhrali RLWC porazením Austrálie vo finále v Brisbane.
2009 Boli predstavení dvaja rozhodcovia pre zápasy NRL.
V rokoch 2010 Melbourne bolo stiahnuté ich premiérske kreslo 2007 a 2009 po tom, čo v týchto sezónach zistili zneužívanie platového stropu.
2012 Rugby League Central sa otvára a poskytuje domov pre všetku správu hry pod jednou strechou. Múzeum Rugby League sa otvára.
Austrália v roku 2013 získava späť majstrovstvá sveta v ragbyovej lige; vo finále zvíťazila nad Novým Zélandom 32: 4.
2014 South Sydney získali 21. premiéru.
2015 Severný Queensland porazil Brisbane v prvom prvom finále Qld.
2016 Cronulla vyhráva prvé premiérové ​​miesto.
2017 Austrália získava tituly mužov a žien v RLWC po hviezdnom turnaji, ktorý sa konal v Austrálii, na Novom Zélande a na Papue-Novej Guinei.