World Rugby je prvou športovou federáciou, ktorá zakázala transrodovým ženám súťažiť kvôli obavám o bezpečnosť.

Podľa súčasných nariadení môžu transrodové ženy hrať ženské rugby, ak je hladina ich testosterónu znížená na úroveň, ktorú stanovuje Medzinárodná olympijska komisia.

Avšak prieskum World Rugby ukázal, že povolenie transrodových žien zúčastňovať sa na ženskom kontaktnom rugby, predstavuje jasné bezpečnostné riziko.

Ako píše denník The Guardian, World Rugby zistilo, že riziko zranenia je 20-30% väčšie, pokiaľ hráčku zloží protihráčka, ktorá prežila mužskú pubertu.

Vo výskume World Rugby sa tiež zistilo, že transrodové ženy majú aj po liečbe na zníženie testosterónu značné výhody oproti biologickým ženám.

Konkrétne sú transrodové ženy o 25 – 30 % silnejšie, o 30 % výkonnejšie, o 40 % ťažšie a o 15 % rýchlejšie oproti hráčkam, ktoré sa narodili ako ženy.

Vo vyhlásení pre BBC Sport World Rugby potvrdilo: „Posledný výskom potvrdil, že zníženie hodnôt testtosterónu nespôsobí proporcionálnu redukciu hmotnosti, svalov, sily, či výkonu. Tieto faktory, významné pre riziko zranenia, ostávajú značne vyššie, aj po potlačení produkcie testosterónu.“

„To predstavuje jednoznačné bezpečnostné riziko, keď transrodové ženy hrajú ženské kontaktné rugby a tento postoj je zohľadnený v pripravovanej verzii smerníc, ktoré boli zatiaľ vydané pre zainteresované osoby, pred tým, ako sa touto problematikou bude tento rok zaoberať World Rugby.

Rugby je priateľský šport, ktorý privíta všetkých hráčov a World Rugby je pevne rozhodnuté pokračovať v práci s relevantnými skupinami a skúmať vhodné možnosti súťaženia pre transrodových športovcov. Sponzoruje aj ďalší výskum o bezpečnosti pre všetkých hráčov rugby. Okrem toho organizuje aj mnohé súťaže, kde sa nehrá na plný kontakt a teda sú prístupné všetkým hráčom.

Výsledné rozhodnutie sa neočakáva skôr, ako v novembri na zasadaní rady World Rugby.

Riaditeľka organizácie bojujúcej za práva žien Fair Play for Women doktorka Nicola Williams chváli World Rugby za ich odvahu: „Citlivosť tejto problematiky a strach z obvinenia z transfóbie spôsobil, že väčšina športových organizácií strká v tejto oblasti hlavu do piesku,“ povedala Williams pre BBC Sport, „Takže World Rugby si zaslúži pochvalu za svoju odvahu a integritu, za to, že sa k tomuto problému postavilo čelom a zvolilo vedecký prístup.“

 Avšak Joanna Harper, biomedicínska fyzička z Loughboroughskej univerzity a transrodová žena, ktorá sa vo februári zúčastnila transrodového workshopu rugby, je proti tomuto zákazu: „Dať trans-ženám isté obmedzenia je rozumná vec, ale rozhodne nesúhlasím s úplným zákazom,“ povedala Harper pre BBC Sport. „Nemyslím si, že treba nevyhnutne ísť touto cestou. World Rugby nám dalo mesiac na odpoveď, a tak aj spravím.“

Nicky Nicol, výkonná riaditeľka NZ Rugby (novozélandská rugbyová organizácia) objasnila, či Nový Zéland zvolí pre svojich transrodových športovcov iné pravidlá. „World Rugby nás podporilo, aby sme si vytvorili pravidlá v súlade s našími podmienkami,“ povedala Nicol.

„Keď si zoberiete Nový Zéland a našu komunitu, myslím si, že sme oproti iným krajinám jedineční. Takisto musíme zohľadniť rôzne formáty rugby, ktoré hráme. Ešte sme len na začiatku. Naštudovali sme si pripravované smernice a teraz hľadáme vhodné pravidlá pre nás, pre Nový Zéland. Možno budeme mať tu, na Novom Zélande, iné alebo prispôsobené pravidlá, ešte nevieme. Celá problematika je pomerne komplexná a som rada, že vedieme na túto tému diskusiu a že hľadáme možnosti, ako do nášho športu zahrnúť aj transrodových športovcov.

Text aj obrázky sú prevzaté zo stránky: https://www.news.com.au/sport/rugby/world-rugby-to-ban-transgender-women-after-safety-concerns-emerge/news-story/6f9cacf3d632abfaacbc9d4cadec3a7e?fbclid=IwAR2MLU-lDjEfdPXCNTxVCkHOiaF2w_Smj8Hv7whnj0GYGH9K-TCTYQQjpiw