Fitnes – dnes veľmi rozšírený a často skloňovaný pojem. Fitnes dnes robí kde kto. Máloktorý jedinec však došiel tak ďaleko, že by pochopil jeho skutočnú podstatu. Väčšina ľudí pojme za svoj, obraz predložený všadeprítomnou reklamou a médiami. Obchodníci v tom majú úplne jasno, je to predsa zdroj ich príjmov a tak sa stavajú fitcentrá, platia sa fitnes tréneri a predáva fitnes značkové oblečenie. Skúsme ale odkryť závoj komercie a pokúsme sa nájsť hlbší zmysel.

Preložené do slovenčiny

Fitnes je anglické slovo, ktoré tak zdomácnelo, že už si ľudia ani neuvedomujú jeho možné preklady. Je možné ho preložiť ako zdatnosť, schopnosť efektívne žiť, či vykonávať aktivity, byť celkovo svieži. Vcelku obšírny význam pre niečo, čo je v našich končinách považované za výsadu dám, usilovne sa snažiacich získať ideálne miery alebo mužov prehnane starajúcich sa o svoj vzhľad. Fitnes v žiadnom prípade nie je povrchnou záležitosťou. Naopak, zameriava sa na vnútro človeka a odtiaľ na povrch v podobe viditeľných výsledkov. Povedzme si teda, aké sú základné stavebné kamene fitnes.

V zdravom tele zdravý duch a naopak

Táto stará česká múdrosť je nápadne podobná základným dvom aspektom fitnes. Tými sú rozvoj a udržanie zdravého tela a mysle. Jedna sa v podstate o dve strany tej istej mince, ak bude onou menou fitnes. Pri praktikovaní fitnes by fyzické zlepšenie malo viesť k motivácii vlastným úspechom a naopak dobrá motivácia pomáha zvyšovať fyzické výkony. Ide proste o to, že nás musí naše fitnes – naša aktivita, naplňovať. Nie je to len predsavzatie, že tento rok schudneme do plaviek. Je to rozhodnutie neustále sa venovať niečomu iba preto, že nás baví sa v tom zlepšovať. Podobne ako nás nebude baviť chodenie v kruhu, ale užijeme si cestu, na ktorej nás láka každý ďalší výhľad a tak pôjdeme s radosťou neúnavne ďalej.

Zdravé telo nie je len štíhly driek

A čo sa týka nášho tela, toho úžasného nástroja, ktorý je výsledkom dlhého snaženia evolúcie a väčšina populácie jeho potenciál premrhá? Naň pozerá fitnes z piatich uhlov. Sú to svalová sila, pružnosť, kardiorespiračná vytrvalosť, svalová vytrvalosť a zloženie tela. Vo svojej podstate ide teda o veľmi komplexný rozvoj. Nie je sa čomu diviť, možnosti našich tiel sú totiž od prírody veľmi pestré vďaka tomu, akú obrovskú majú schopnosť prispôsobovať sa. Bohužiaľ nielen záťaži, ale aj pohodliu. Pokiaľ teda budete jednostranne zameraní, povedzme, že budete iba zdvíhať ťažké činky, bude vám chýbať kardiovaskulárna vytrvalosť a pravdepodobne i pružnosť, potom nie je reč o fitnes. Rovnako tak, ak sa budete venovať iba joggingu, bude vám chýbať svalová sila a opäť nebude reč o fitnes. Posledný z piatich zmienených bodov – zloženie tela, alebo ak chcete telesná skladba , úzko súvisí s ďalším odvetvím fitnes.

Ako jeme, tak sme fit
Podiel svalov, tukov a kostí je daný čiastočne geneticky, avšak veľkou mierou ich ovplyvňujú stravovacie návyky. Jedlo z fast foodu, alebo od našich milovaných babičiek síce naplní blahom naše chuťové poháriky, čo však úplne zabije, je tvar našej postavy. Zároveň nás nadmiera nekvalitnej alebo jednostranne zameranej stravy spoľahlivo bude brzdiť pri snahe dosiahnuť lepšie športové výsledky. Je teda dôležité dodržiavať vhodný spôsob stravovania. Ona samotná zmena jedálneho lístka aj bez fyzickej námahy tiež vedie k úbytku hmotnosti. Áno je to tak.

Pokiaľ budeme stále strážiť nerovnicu príjem < výdaj a všetok náš výdaj bude pochádzať z cesty autom do supermarketu pre biozeleninu, naša hmotnosť bude stále klesať. Ale nie je to fitnes, lebo pomer medzi svalovou hmotou, tukom a kosťami bude nakoniec v prospech kostí. To taktiež nechceme. Pre presné zmeranie podielu svalov, tukov a kostí, alebo výpočtu BMI ukazovateľa dnes existujú šikovné osobné váhy s motivačným efektom, ktoré do svojho sortimentu zaradila napríklad firma Salter.

Fitnes môže byť ukrytý kdekoľvek, v čomkoľvek
Keď sme si teda povedali, že fitnes vo svojej úplnosti zahrňuje päť aspektov telesnej kondície, stravovacie návyky a stav našej mysle, môžeme si povedať niečo o tom, kde sa s fitnes stretávame. Každý jednotlivec má svoje vlastné fitnes – schopnosť efektívne vykonávať určitú aktivitu. Pre niekoho to môže byť každodenná úloha, trebárs pre pracovníka horskej záchrannej služby. V rovnakom prostredí sa pohybuje trebárs aj turista, ktorý to má naopak ako hobby. Obaja svojim spôsobom praktikujú fitnes, pokiaľ ich napĺňa ich vlastné zlepšenie a trebárs tiež pocit, že robia dobrú vec pre svoje zdravie. Ďalej môžeme spomenúť trebárs atléta, na ktorého prostredie bude klásť vyššie nároky, ale on nepoľaví vo svojom úsilí a motivácii, že bude lepší než ostatní, poženie ho to dopredu. Sami teda vidíte, že filozofia, ukrytá vo fitnes, preniká do najrôznejších oborov ľudskej aktivity a niekedy si to človek ani nemusí uvedomiť.

Prečo a ako začať s fitnes
Fitnes je vynikajúcim spôsobom, ako v dnešnej hektickej dobe nestrácať nielen fyzický potenciál svojho tela, ale aj udržať si duševnú vitalitu. Sadnite si teda na bicykel, obujte si kolieskové korčule, alebo bežeckú obuv a doprajte svojim pľúcam čerstvý vzduch. Celoročne využívajte posilňovne a potrápte svoje telo aeróbnou i anaeróbnou záťažou a nezabúdajte na strečing. Cvičte taichi alebo jogu, je to väčšia drina, než sa na prvý pohľad zdá. Posúvajte svoje ciele stále o krok ďalej. Akákoľvek aktivita odcvičená náročnejšie než naposledy spolu s dobrým jedálnym lístkom vám dobije energiu viac, než si myslíte. Stačí iba začať a nepoľaviť, vaše telo sa vám za to odvďačí.

Ako sa vybičovať k lepším výsledkom
Keď už s fitnes začnete a stále sa vám nedarí dosahovať výraznejšie zlepšenie, skúste sa lepšie motivovať. K tomu je ideálne počúvať obľúbenú hudbu, v ktorej rytme sa vaše výkony budú rapídnejšie zlepšovať. Aby sme vám zjednodušili hľadanie vhodných športových slúchadiel, ktoré netlačia, nevypadávajú a hrajú pritom tak, že neriskujete úraz tým, že by ste vôbec nepočuli svoje okolie, odporúčame Yurbuds. Ide o slúchadla vyvinuté práve pre športové využitie. Ak patríte k pokročilejším športovcom, ktorí vedia využívať znalosť pulzovej frekvencie, sú priamo pre vás určené bežecké hodinky TomTom Runner Cardio so svetelným snímačom pulzu. Pre tých, ktorí oželia integrovaný optický snímač pulzovej frekvencie a vystačia si s GPS modulom, ponúka TomTom bežecké hodinky Multi-sport alebo Nike+, ktoré presne zobrazujú nielen ubehnutú vzdialenosť, ale tiež vedia zaznamenávať vzdialenosť aj pre halové športy, kam fitnes pochopiteľne zaraďujeme. TomTom Nike+ je navyše kompatibilný s bežeckými trenažérmi značky Nike. Veríme, že teraz už budete na fitnes pozerať z úplne iného uhla, ktorý vám pomôže dopracovať sa nielen ku krajšej postave, ale tiež psychickej rovnováhe.

https://www.vzdy.sk/extra/magazin/outdoor-a-sport/co-sa-skryva-pod-pojmom-fitnes-a-preco-ho-robit-prezradime-vam-to

rugbyklubbratislava@gmail.com

www.quantior.com

Quantior