Už pracovala ako čiarová rozhodkyňa.

Woman referee

Austráliu čaká už vo štvrtok prevratná udalosť. Premiérovo v 111-ročnej histórii tamojšej Národnej ligy v ragby (NRL) totiž povedie zápas v pozícii hlavného rozhodcu žena – na pravidlá v súboji medzi Brisbane Broncos a Canterbury Bulldogs bude dohliadať Belinda Sharpová.

Na hracej ploche bude sledovať dianie spolu so skúsenejším kolegom Benom Cumminsom.

“Hráči chcú rozhodcu, ktorý dokáže vykonávať túto prácu na najvyššej úrovni a je im jedno, o koho konkrétne ide a či je to muž alebo žena,” povedala Sharpová pred očakávaným debutom.

Tridsaťjedenročná Sharpová už od roku 2014 pracovala v NRL ako čiarová rozhodkyňa. Ako hlavná od roku 2015 viedla zápasy Queensland Cupu, o dva roky neskôr už rozhodovala štyri stretnutia na majstrovstvách sveta.

Vo februári 2019 dozerala na pravidlá v prípravnom zápase Broncos a v máji dostala plnú profesionálnu zmluvu na tejto pozícii. Čakanie na ostrú premiéru v austrálskej lige ukončí vo štvrtok.

“Pracovala na sebe extrémne tvrdo, patrične sa vzdelávala a túto poctu si bezpochyby zaslúži,” uviedol Graham Annesley, niekdajší profesionálny rozhodca a aktuálne šéf austrálskych súťaží v ragby.

https://sport.sme.sk/c/22169108/v-australskej-nrl-bude-po-prvy-raz-rozhodovat-zena.html