Rugby Klub Bratislava bude súťažiť proti Rugby Union Club of Pieštany v druhej divízii Slovak Rugby XV championship

Bratislavské družstvo prehralo minulú Jeseň 2016 proti Pieštanom. Bratislavský tím bol zložený z mladých, ale aj skúsených hráčov. V súčasnosti ma RKB konečne lepšie družstvo. Spoľahnúť sa môže aj na striedačku plnú nováčikov.

Pracovali sme na vylepšení techniky, hry a dúfame, že zápas vyhráme a dostaneme sa späť na vrcholné priečky. Bude to fyzická hra ale budeme sa snažiť aj zabávať s prihrávkami. 80 minúť radosti pre prvý oficiálny zápas v roku 2017. Všetko dobré pre oba tímy.

Rugby Bratislava Slovakia Europe Sport club American Football Skola Slovensko

The Rugby Klub Bratislava will compete against the Rugby Union Club of Piestany, which counts for the second division of the Slovak Rugby XV championship.

The Bratislava squad has lost the previous match in Autumn 2016, against a competitive team, composed of young players and more experienced guys. This beginning 2017, the RKB has finally a better squad and could rely on his bench finally filled with new recruitments.

We have been working to improve our technic and gameplay, to hopefully win that match and get back to the top position. It would be a physical game, but we will try to propose an entertaining style, with hands passes. 80 mn of happiness for the first official match of 2017. The best for both teams.

Meeting 10.30

Warm up 11.00

Kick off 13.00

Rugby Bratislava Slovakia Europe Sport club American Football Skola Slovensko

Composition

Forwards

Giuseppe (captain), Slavo,  Jano, Lucas, Paul, Richard, Palo, Julius,  Jano (TT), Ziak (ZA), Palo (ZA), Spilko (ZA)

Backs

Charlie, Arthur, Marco, Matthieu, Michal,  Patrik, Stephano, Maxime (TT), Martin, Miso (TT), Ivo (ZA)

Google maps Cunovo sport area location

Dailymotion channel RKB

Video channel Rugby Klub Bratislava

Rugby Bratislava Slovakia