ragby cesko, barbarian fc

Obrovský športový sviatok zažili českí ragbisti v utorok večer na štadióne Markéta v Prahe. Domáci reprezentanti sa postavili proti výberovému tímu Barbarian FC. Zápasom oslávili 90. výročie založenia ragby v Česku.

Tím zložený prevažne z reprezentantov Nového Zélandu, Austrálie a Juhoafrickej republiky nemal s Čechmi žiadne zľutovanie. Po jednoznačnom priebehu Barbarians zvíťazili 71:0.

Barbarian FC je výberový tím, ktorý sa skladá z profesionálnych ragbistov z celého sveta. Legendárne družstvo nemá stály káder ani vlastný štadión. Hráči sú do neho pozývaní na základe svojich vynikajúcich kvalít a gentlemanského správania aj mimo ihriska.

Klub založil už v roku 1890 ragbista William Percy Carpmael, ktorý hrával za Univerzitu Cambridge. Vďaka bohatej histórii a vysokej hráčskej kvalite je členstvo v tíme Barbarians veľmi prestížnou záležitosťou.

Počas jesenného turné si Barbarians zahrali vo Wembley proti Juhoafrickej republike, s ktorou remizovali 31:31. Po zápase s Českom ich čaká posledné stretnutie v Belfaste proti Fidži.

Súčasný káder je zložený vo veľkej väčšine z hráčov Super Rugby, ktorá je elitnou súťažou na južnej pologuli. V Prahe mohli diváci vidieť aj dvoch svetových šampiónov. Novozélanďan Andy Ellis je majster sveta z roku 2011 a jeho krajan Ben Franks je dokonca dvojnásobný svetový šampión z rokov 2011 a 2015.

Okrem nich si proti Česku zahrali reprezentanti Austrálie Taqele Naiyaravoro a Paddy Ryan, ale aj Juhoafričania Robert Du Preez a Schalk Van Der Merwe.

ragby cesko, barbarian fc

Zápas v Prahe mal celkom jednoznačný priebeh. Barbarians išli veľmi rýchlo do vedenia 7:0 vďaka položeniu s následným úspešným konverzným kopom. Česi sa v prvom polčase snažili a niekoľkokrát boli veľmi blízko k získaniu bodov, ale súper bol proti. Favorit opäť zabral a vytvoril si vysoký náskok.

Aj v druhom polčase Barbarians bavili divákov skvelou útočnou hrou. Česi vôbec nemohli nájsť voľné miesto v ich obrannej hradbe a za celý zápas nezískali ani bod. Konečné skóre 71:0 v prospech Barbarians vyzerá hrozivo, ale vzhľadom na kvalitatívny rozdiel oboch mužstiev je tento zápas veľkým úspechom pre české ragby.

„Bol to veľký zážitok. Všetci sme si to užili a atmosféra bola neuveriteteľná. My sme sa snažili, ale ako je vidieť, tak je to výber zložený skutočne z tých najlepších hráčov,“ povedal pre isport.cz český hráč Robert Voves.

„Aj keď je mrazivo, veľmi si to tu užívame. Včera sme boli na Pražskom hrade, Staromestskom námestí a tiež sme si dali pár pív. Zápas na malom štadióne bol pre nás absolútne unikátnou záležitosťou. Bolo to perfektné,“ pochvaľoval si Andrew Ellis.

Ragby: Česko odohralo zápas storočia, proti majstrom sveta nemali šancu