Sam, moholby si sa nám v skratke predstaviť ? Prečo si v Košiciach a prečo rugby?

Ahoj Charlie, no kde tak začať? Som Angličan a tu v Košiciach študujem “Veterinu”, momentálne som v poslednom ročníku, majúc za sebou 5 ročný pobyt na Slovensku.Je to ť fantastických rokov a bude pre mňa veľmi ťažké odtiaľto odísť. Prezident klubu, Mikulas Cecko a bývalý hráč  Conail McAdam mi ponúkli stať sa členom tohto klubu a po stretnutí som ponúkol viesť-trénovať team.Vcelku hrávam rugby už 21 rokov tak ako sa vyučuje od mladého veku v Anglicku . Mal som šťastie a zároveň som bol šťastný, že som mohol hrať za niektoré skvelé družstvá s niekoľkými skvelými hráčmi.Za najväčšiu zmienku asi stojí team Wasps F.C. , jeden z najstarších klubov v histórii rugby a takisto amatérsky team Wasps RFC.Bol som velmi šťastný, že hrám v teame, ktorý bol v sezóne keď som tam hral , neporazený.Bola to skvelá skúsenosť. Tiež som bol šťastný, že som hral rugby na vyššej úrovni v mojom regióne Anglicka a chlapčenské rugby, kde som hral proti Anglickému internacionálovi Mako Vunipolaovi.
Tiež som mal tú niekoľko krát veľkú česť obliekať slovenský rugbyový reprezentačný dres a dúfam, že ešte bude taká možnosť, dúfajúc že opäť vyhráme European National Cup 3a. Rugby je skutočne skvelý šport, ktorý vrelo odprúčam, lebo každého nabudí nielen po stránke športovej, ale aj duchovnej. Každý rugby klub je viacmenej niečo ako rodina a ako šport je rugby v mnohých veciach unikátne.

S košickým klubom funguješ už 4 roky a stal si sa jeho aktívnym členom . Samozrejme, jedného dňa odídeš . Ako klub udrží svoj rozvoj, alebo aspoň zostane na svojom terajšom štandarte?

Počas 5 rokov práce vidíme obdivuhodný rast klubu ako aj športu samotného u vás. Keď som začínal, boli sme šťastní, že máme 5 hráčov na tréningu , a teraz očakávam vždy viacmenej niečo medzi 20-30 mužmi a ženami počas neho, čo je samozrejme fantastické.Počas posledných sezón sme mali aj nejaké úspechy. Košice vyhrali úplne prvú súťaž Pätnástok ( XV )  a minulú sezónu sme dokázali “zahaltovať” dominanciu bratislavského Slovanu aj v Sedmičkách ( 7´s ). Ale tento úspech nie je mojím dielom, je to dielo hráčov, ktorí tvrdo trénovali týždeň po týždni a do zápasov vkladali celých seba.

Bohužiaľ toto bude moja posledná sezóna v klube, keďže sa vraciam naspäť do Anglicka. Pevne verím, že odchádzajúc z klubu ho ponechávam vo fantastických rukaách. Je tu veľa už skúsených hráčov, ktorí túto hru milujú a s ktorými môže klub napredovať. Tento rok hráme aj maďarskú  Pätnástkovú ligu ( XV ), ktorá dokazuje správny výber a má veľký úspech a veľmi dobre nášmu teamu prospieva . Ženy buú hrať svoj prvý “Sedmičkový” 7s zápas 22.októbra a zahrajú si viac zápasov a dokonca po novom roku aj “Pätnástky”  ( XV ) !

Prednedávnom Košice veľmi úspešne urobili nábor do ženského teamu a odteraz je po prvý krát v histórii možnosť ženskej súťaže mať možnosť stáť pri jej zrode. Ako sa vám to podarilo. DOmnievam sa, že ste museli čeliť nejakým ťažkostiam pri presviedčaní žien, aby skúsili rugby.

Ženské rugby je fantastické a zožalo ohromný úspech na Olympiáde. Rúca stereotypy a nájde sa tam pozícia pre každého. Je to enormne populárne medzi ženami, ktoré hľadajú niečo úplne nové a vzrušujúce.Nie je to jednoduché, ale zdá sa, že dievčatá milujú blato a beh oproti zábranam. Tu v Košiciach sme šťastní, že je tu veľa dievčat ochotných čeliť takejto výzve. Veľmi sa im darí aj v tom, že privedú na tréning svoje kamarátky takže ich počet každým týždňom narastá, minulý týžden ich bolo niečo okolo 15 žien myslím.

Najobtiažnejšie je čeliť veci ako povzbudiť Slovákov aby sa dotiahli k tomuto športu, ale už vidíme čoraz viac ľudí, prichádzajúcich každý rok so mužského aj ženského teamu. Na rozdiel od Anglicka je rugby na Slovensku považované za nový šport a bojujeme proti zmätkom, keďže ľudia si pletú rugby a americký futbal, považujú ich za jeden=ten istý šport. Ale tvrdo pracujeme na organizácii ženských majstrovstiev, zároveň ich uvidíme hrať na niekoľkých turnajoch na Slovensku a v Maďarsku a dúfam, že sa nám podaria zorganizovať aj “Pätnástky”  ( XV ) . Takže dúfame, že košický ženský team bude ďalej rásť.

Bardejov zo súťaže odstúpil a pravdepodobne nebude fungovať. Aké máte možnosti hrania zápasov bez toho, aby ste museli ďaleko cestovať ?

Pre mňa to bola veľmi smutná správa, teraz sú Košice jediným teamom na východe. V posledných rokoch sme toho veľa nacestovali aj precestovali čo troška hráčov ničilo po stránke fyzickej aj finančnej. Preto sme sa rozhodli hrať v Maďarskej lige,čo bolo najlepším riešením pre klub . Viac zápasov a menej cestovania sú skvelé! Sme v 5 člennej lige a z toho 3 teamy sú z Budapešti čo obrovsky znížilo naše cestovné náklady. Aj keď stále budeme participovať aj v slovenských “Pätnástkach” a 22.októbra budeme hostiť Slovan Bratislava ako nášho veľkého rivala dúfajúc, že to bude skvelá reklama na tento šport.

Zvažujúc s ohľadom na najlepší faktor, aby klub rástol, ide o to aby sa pridalo čo najviac miestnych ľudí. Čo by si odkázal potenciálnym budúcim rugbystom, ktorí váhajú medzi rugby alebo iným športom

Ako  nebudem tu klamať, rugby je tvrdý šport a nie je pre každého, ale majúc skúsenosti hrajúc aj iné športy môžem povedať, že je to najpríjemnejší šport , ktorý hrám. zistil som, že Košičania rastú a vidíme stále viac a viac divákov na naších zápasoch . Je nádherné sledovať fantastické momenty a ako sa na nich všetci bavia. V našom poslednom zápase proti Budapest Exiles 2, kde sme víťazne skórovali skvelým pokusom len 2 minúty pred koncom. Áno, fandil som ale zástup si to proste užíval!

Mal som tú príjemnosť trénovať mnoho hráčov s rôznymi skúsenosťami a schopnosťami. Jednou z rád , ktoré vždy dávam a hovorím im je aby zotrvali-vydržali. Je v tom veľa zručnostá a hráč potrebuje dosť času, aby sa ich dobre naučil a boli aj dobre ocenené. Nikdy nenájdete šport ako rugby, kde budete tráviť skvelý čas na ihrisku, ale aj mimo neho a uzavriete aj nejaké veľké kamarátstva . Takže odporúčam každému, kto je rozhodnutý aspoň tak pol na pola nech to aspoň skúsi. Nie je to ako videa na Youtube. Zahrať si rugby je fantastické a nič sa mu nevyrovná.

Rozhovor so Samom Morganom uskutočnil Charlie


Dear Sam, could you please tell us shortly more about you? Why you are in Kosice, and why rugby?

Hi Charlie, where to start? Well, I’m English and here in Kosice to study Veterinary Medicine at the Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach and I am in my final year, having been in the country for 5 years. It has been a fantastic 5 years and I will be sad to leave the country. I was asked to join the rugby club by president Mikulas Cecko and former player Conail McAdam and after one session I offered to coach the team. I have played rugby for 21 years in total as it is taught from a young age in England. I have been lucky to be able to play for some great teams and with some great players. The most notable team I have played for is Wasps F.C., one of the oldest rugby clubs in history and the amateur team of Wasps RFC, who are a professional team in England. I was fortunate to play in a team that went unbeaten and gained promotion in the season I was there. It was a great experience. I have also been fortunate to play high level rugby for my county (region) of England and school boy rugby where I have played against now England international Mako Vunipola. I have also had the huge honour of representing the Slovak National Rugby team a number of times and I hope i get to represent them many more times, hoping winning the European National Cup 3a again ! Rugby is truly a great sport that I encourage everyone to try because of the values and skills it teaches everyone. Every rugby club is a family and the sport is unique in many ways.

You have been engaged for years in Kosice Rugby club and become a quite active member. Obviously, one day you would leave this place. How will the club keep developing, or at least maintain their standard?

In 5 years of working with the club we have seen an amazing rise of the club and the sport in the country. When I first started we were lucky to have 5 players at training, now I can expect anything from 20-30 men and women at a training session which is fantastic. We have had some success in the past seasons. Kosice won the first ever Slovak 15s competition and last season we managed to halt Slovan Bratislava’s dominance of the Slovak 7s competition. But this success is not down to me it is down to the players who work hard week in, week out at training and put their bodies on the line on match day.

Unfortunately, this will be my last season at the club before heading back to England. I feel that when I leave, I will do so leaving the club in fantastic hands. There are a number of players who are experienced and love the game who we help drive the club forward. This year the men’s team are playing in the Hungarian 15s League which is proving a huge success and fits our team well. The women’s team will play their first ever 7s match on October 22nd and they will play more games and hopefully even a rugby 15s match in the new year!

Recently, Kosice has oriented its recruitment to the women, successfully, and henceforth proposes a women competition in Slovakia for the first time, making history. How did you manage to make it right? I suppose you guys have faced some difficulties to convince women playing rugby.

Women’s rugby is fantastic and was a huge success at the Olympics. It destroys stereotypes and there is a position for everyone. It is hugely popular for women who are looking for something new and exciting. It’s not easy but the girls seem to love the mud and running into the bags and the other girls here in Kosice! We are lucky here in Kosice that there are a lot of girls who are keen to take up the challenge. They are very good at getting their friends to come along to training so numbers grow every week, I think I had 15 women last week.

The main difficulty we have face is encouraging Slovaks to take up the sport, but we are seeing more and more join both the men’s and women’s teams each year. Unlike in England, rugby here in Slovakia is very new and not very well known, we struggle with the confusion between rugby and American football. But I have been working hard to organise a championship for next year for the women’s team which hopefully will see them play a number of 7s tournaments throughout Slovakia and Hungary and I hope to organise some 15 aside fixtures too. So hopefully Kosice women’s team will continue to grow!

Bardejov have recently dropped from the competition, and probably not existing anymore. What are your possibilities to play matches around without tavelling too far?

This was sad news to me, Kosice are the only team in the east now. In the last few years we were traveling large amounts and it was putting off players and also costing the players a lot. This is why we decided joining the Hungarian league was the best option for the club. More games and traveling less is great! We are in a league of 5 teams, 3 of them are based in Budapest so it has vastly decreased our traveling. We will however still participate in the Slovak 15s and will host Slovan Bratislava in the big rivalry on October 22nd, this fixture will be huge and hopefully a great advert for the game.

Considering the best factor to make a club growing is to get new local people. What would you say to a potential rugby player, hesitating between rugby and other sports?

I won’t lie, rugby is a hard sport and it really isn’t for everyone but having played many different sports myself I will say that it is the most enjoyable sport to play. I have found that the people of Kosice are growing to it and we are seeing more and more people coming to watch our games. It is great to watch and full of fantastic moments that will keep anyone entertained. In our last match against Budapest Exiles 2, we scored the winning points with a fantastic try with 2 minutes’ left on the clock, I know I was cheering but the crowd were loving it!

I have had the pleasure to coach many players of many different skill abilities. One piece of advice I will always say to them is to stick at it. There are many different skills a player needs to learn and it can take a long time to get a good appreciation of them. You will never find a sport like rugby where you will have a great time on and off the pitch and make some great friends. So I advise anyone who is 50/50 about the sport to come give it ago, it is nothing like the videos you see on Youtube. Playing rugby is fantastic and nothing compares to it.

Interview with Sam Morgan, made by Charlie