V Bratislave sa pomaly formuje ďalší rugby klub. Bližšie nám o ňom napísal Charlie, jeho zakladateľ.

1. Vznik

a) Nezávislosť a zdieľanie vedomostí Počas mojej krátkej kariéry som si zvykol byť nezávislý a čeliť výzvam. S udržaním bojového ducha som dospel k názoru, že v roku 2015 by bolo možné vytvoriť druhý rugbyový klub v Bratislave. Po tom, čo hrám rugby 13 rokov a z toho 5 rokov na Slovensku, som hlboko presvedčený, že mojím osudom je úspešne rozvíjať tento projekt. Čo je lepšie než stretávanie sa s ľuďmi a získavanie priateľov, vďaka mojím vedomostiam o rugby a s možnosťou podeliť sa o moju vášeň?

b) Motivácia pre cudzincov V porovnaní so zvyškom Slovenska, má Bratislava (mesto s viac ako 500.000 obyvateľov) jedinečnú možnosť privítať masívny príliv cudzincov každý rok. Niektorí cudzinci môžu vedieť hrať rugby na takej či onakej úrovni a túžia sa spoločensky integrovať a necítiť sa osamelo po ich príchode. Chcem ich osloviť a prilákať do klubu, aj keď iba po dobu jedného roka alebo menej. Môžu priniesť dobré herné schopnosti, motiváciu, sponzorstvo a organizačné schopnosti. Zároveň sa Slováci môžu ľahko naučiť šport pričom strávia čas s novými priateľmi. Je to druh európskej výmeny.

2. Vízia

a) Zameranie na výučbu rugby Budúcnosť Rugby Klubu Bratislava je rozvoj rugby školy, ktorá bude prijímať ľudí rôzneho charakteru. V rugby je miesto pre všetkých: tučných, chudých, vysokých, krátkych, čiernych, bielych, šedivých, hnedých a dokonca aj Francúzov z Dijonu. Niektorí budú motivovaní hrať zápasy, iní len trénovať, aby sa udržali fit a zdraví. Je možné ich všetkých zmiešať, a preto je potrebné, aby sa zvýšil obrat každú sezónu. Deti sú naša budúcnosť, rodičia by mohli priniesť stabilitu a emocionálnu podporu.

b) Viesť kozmopolitný rugby život Ako francúzsky expat v Bratislave nemôžem zabudnúť na to, odkiaľ som a na moje zvyky. Úprimne povedané, mne chýbala spoločenská úloha rugby, stretnutia po tréningoch a súťažiach, keď som išiel s priateľmi sledovať ragbyový zápas, grilovať a piť drinky – rozhovory o živote a kočkách. Tieto momenty nás zblížili a prelomili ľady s ľuďmi, ktorých stretávame. Bratislava nie je Slovensko, rovnako ako Paríž nereprezentuje Francúzsko. Každý musí akceptovať tento kozmopolitný život. Koniec koncov, rugby je šport, ktorý bol vynájdený v Anglicku. Čím viac sa stávame tolerantní a otvorení, tým viac môžeme uspieť a vytvoriť úžasný a husto zaľudnený ragbyový team. Čo môže byť lepšie, než dokončiť tréning zápasom 15 vs 15.

3. Čo navrhujeme

a) Finančne nenáročný prístup k rugby Rugby je a vždy bude populárny šport. Nechceme predstierať, že je súčasťou bytia vo vysokej spoločnosti. Spôsob ako sa stať členom musí byť jednoduchý, trénovanie lacné a hra zábavná. Ja som sa snažil sám a spolu s vedením RKB (ktorého súčasťou je Chris, Alexandre a Dai), nájsť dobré tréningové miesto za primeranú cenu, so základným vybavením s možnosťou poskytovať vysokokvalitné školenia. Podarilo sa nám to! Teraz sme dali všetku našu energiu do propagácie na prilákanie nových hráčov – začiatočníkov i pokročilých.

b) zúčastniť sa na skutočnej rugby škole V priebehu nášho života sa nikdy neprestávame učiť. To je myšlienka rugby školy vytvorenej pre deti, ale nie výlučne pre ne. Musí byť otvorená pre dospelých, ktorí sú ochotní sa učiť a sú pripravení pracovať na svojom zlepšení. Taktiež dospelí majú možnosť spoznať tento šport v menej náročnej forme. Vďaka tomuto „procesu“ očakávam dlhodobý záväzok. Škola rugby prinesie nový duch pre všetkých, naučí nás pochopiť, že prvý boj je ďaleko od ihriska. Nikdy nesmieme zabúdať na to, že keď sa nám podarí prilákať deti, oslovíme rodičov, ktorí chcú pomôcť a prinesú svoju sieť priateľov a sponzorov.

Záver Moja súčasná motivácia je na základe stretnutia so šikovným anglickým rugby veteránom Terry Purtonom. V novembri 2014 sme spolu založili ragbyový klub v Piešťanoch. Prenechaním takzvaných kľúčov od klubu občanom Piešťan som vedel, že na to, aby sme uspeli, musíme veriť miestnym ľuďom. V opačnom prípade by sme mohli mať problémy s organizovaním eventov a tréningov. Rozdelenie úloh v teame pomáha uvoľniť tlak a získať viac výsledkov. Pre lepšiu tvorivosť sú dve hlavy vždy lepšie ako jedna. To je podstatou teamu a komunity ducha.

Rugby Zdar! Osamelý cudzinec v Bratislave Charles CIMETIERE, alias Charlie

Rugby Bratislava