Úradujúci olympijskí šampióni v sedmičkovom ragby z Fidži sa prepravia do Tokia v nákladnom lietadle, ktorým sa zväčša prevážajú na veľké vzdialenosti mrazené ryby.

Spolu s ragbistami Fidži vo štvrtok vycestujú do dejiska Hier XXXII. olympiády aj ich nežnejšie kolegyne zo ženského tímu Fidži v sedmičkovom ragby a tiež zástupcovia ďalších športov a ich sprievod v celkovom počte 51 ľudí z tohto ostrovného štátu v Tichom oceáne.

Podľa Lorraine Marovej, výkonnej riaditeľky Asociácie športov na Fidži, bude tento presun do Tokia veľká logistická výzva. Dôvodom tohto nezvyčajného kroku je zníženie počtu komerčných letov z ostrovov v Tichomorí v dôsledku pandémie koronavírusu.

“Tento let má presne stanovenú kapacitu ľudí, ktorí sa ním môžu prepraviť. Musíme to urobiť tak, aby sme neprekročili stanovené normy,” vyhlásila Marová.

Reprezentanti Fidži v sedmičkovom ragby nedávno v austrálskom Townsville ovládli prestížny turnaj Oceania Sevens. Pôvodne mali odletieť priamo z Austrálie do Tokia, ale na poslednú chvíľu museli zmeniť plány pre nové cestovné obmedzenia v súvislosti s ochorením COVID-19 vo východnej Ázii. Okrem ragbistov je súčasťou olympijského tímu Fidži aj jeden atlét, dvaja plavci, stolná tenistka a džudistka. Marová uviedla, že ďalší logistický problém môže nastať po súťažiach jednotlivých športovcov, keďže sa požaduje ich odchod z Japonska do 48 hodín od skončenia ich podujatia.

Športovci Fidži predbežne rezervovali svoj prvý let domov na 29. júla po skončení turnaja v sedmičkovom ragby a druhý neskôr na 10. augusta. Marová dúfa, že športovci, ktorí nebudú schopní ihneď odletieť domov, získajú výnimky od organizátorov na predĺženie pobytu v olympijskej dedine. Tam však budú platiť striktné podmienky pre pohyb športovcov vyplývajúce z protokolov o nešírení koronavírusu.

Z obáv o zdravie svojich športovcov už stiahlo svojich olympionikov z účasti v Tokiu ďalšie tichomorské súostrovie Západná Samoa. Týka sa to však iba troch vzpieračov, ktorí majú svoju tréningovú základňu doma na ostrovoch. Ostatných osem športovcov zo Západnej Samoe, ktorí dlhodobo pôsobia v zahraničí, do Tokia vycestuje. Ide o dvoch boxerov pôsobiacich v Austrálii, štyroch jachtárov a kanoistov z Nového Zélandu, jedného atléta, ktorý pricestuje z USA a džudistu z Japonska.