Galský futbal (Gaellic football), austrálsky futbal (Australian football, Australian rules, footy, Aussie rules), americký (a kanadský) futbal (American football, Canadian football, football) a ragby (Rugby) sú asi najznámejšie odnože klasického futbalu, ktorý je známy po celom svete. Z “klasického” futbalu, ktorý mal len veľmi málo pravidiel, vznikali v stredoveku tak, že si ľudia upravovali a dopĺňali pravidlá podľa svojej potreby. Na rôznych miestach sa tak časom vytvorili hry s pomerne odlišnými pravidlami.

Tento článok bude zameraný na Rugby – druhý najrozšírenejší futbal.

Pôvodne sa s loptou nesmelo utekať smerom k súperovej bráne. Malo to však svoje nevýhody – na niektorých zápasoch bolo na ihrisku súčasne až niekoľko stoviek hráčov. Aj geograficky rozdielne pravidlá boli dôvodom nezhôd pri zápasoch. Samotné rugby vzniklo až v 19. storočí v Anglicku. William Webb Ellis ako žiak Rugby School v meste Rugby v roku 1823 vymyslel “rugby football”. Najdôležitejšou a základnou zmenou bol fakt, že hráči už mohli loptu potiahnuť dopredu. Oficiálne pravidlá ragby sa dostali “na papier” o niečo neskôr, v roku 1845. No ani to nebol koniec vývoja ragby.

Okrem neustáleho pridávania a zmien pravidiel sa ragbyoví nadšenci rozdelili na dve skupiny – jedna sa chcela venovať “profesionálnemu” športu, kde by hráči dostávali kompenzáciu za svoj čas strávený na ihrisku (platení profesionáli, ktorí by za peniaze hrali pre divákov); tá druhá chcela udržať ragby ako ľudovú zábavu. Tak v roku 1895 vznikli Rugby League (RL) a Rugby Union (RU). “Ľudová” Rugby Union si svoj ideály amatérskej hry udržala do roku 1995, keď sa aj táto verzia hry transformovala na plne profesionálnu.

Práve skutočnosť, že Rugby Union zastrešovala svojimi pravidlami i organizáciu amatérov, jej pravidlá sú dnes vo svete viac rozšírené a ragby ako také je ragby podľa Rugby Union.

Ihrisko: Hrá sa na ploche v tvare obdĺžnika, ktorý je rozmerovo podobný klasickému futbalovému trávniku. Rozmery sú 100 metrov na dĺžku (medzi bránkami) a 70 metrov na šírku. V strede oboch koncových zón sú bránky – široké 560 cm a s minimálnou výškou žrdí 340 cm. Medzi oboma žrďami je umiestnené “brvno”, ktorého horný okraj je vo výške 300 cm nad zemou.

Lopta: Každý zápas sa hrá so šišatou loptou. Jej rozmery sa pohybujú medzi 280 až 300 mm na dĺžku, menší obvod medzi 580 až 620 mm, väčší obvod je v rozpätí 740 – 770 mm. Je vyrobená z kože alebo podobného syntetického materiálu a jej hmotnosť nedosahuje pol kilogramu (410 až 460 g).

Na ihrisku je súčasne 15 hráčov (podľa RL len 13). Existuje aj variant so 7 hráčmi na každej strane (rugby sevens – majstrovstvá sveta sa konajú na budúci rok v Dubaji). Zápas pozostáva z dvoch 40-minútových polčasov, medzi ktorými je 10-minútový polčas. Na dodržiavanie pravidiel zápasu dohliada trojica rozhodcov, jeden hlavný a dvojica postranných. Na profesionálnych zápasoch je prítomný aj videorozhodca, ktorý pomáha pri neprehľadných situáciach.

Cieľ hry je jasný, získať viac bodov ako súper. Položenie lopty do priestoru za súperovu bránu (po celej šírke ihriska) je za 5 bodov, za trafenie lopty medzi tri žrde z hry alebo z trestného kopu sú body 3, po položení lopty a zisku 5 bodov má útočiace mužstvo právo na dodatočný priamy kop, za ktorého úspešné prevedenie sú 2 body.

V rugby je zakázané prihrávať rukou smerom k súperovej bráne. Hráč môže s loptou bežať, prihrať ju do strany/dozadu spoluhráčovi, alebo sa rozhodnúť pre prihrávku nohou smerom dopredu na spoluhráča. Súper sa samozrejme snaží zastaviť útok a získať loptu pod svoju kontrolu.

Ragby pozná základné dva druhy rozohrávky – mlyn (scrum) alebo line-out. Scrum nasleduje po nejakom priestupku, ktorý nebol natoľko vážny, aby nasledoval trestný kop; tvorí ho osem hráčov z každej strany, pričom stredný hráč (hooker) sa snaží získať vhodenú loptu pod kontrolu svojho tímu. Keď sa lopta dostane za postrannú čiaru, nasleduje vhadzovanie line-out, je podobné klasickému futbalu.

To že to je naozaj tvrdá hra dokazuje aj množstvo osobných súbojov a zákrokov, ktoré sú oveľa tvrdšie ako v klasickom futbale. Neraz si to odnesie ruka, noha, časté sú tržné zranenia a občas si hráči zabudnú časti chrupu v súperovej lebke. Niekedy to trvá dosť dlho, kým lekári zistia, že v rane spôsobuje bolesť “darček” od súpera…

Ragby je mimoriadne populárnym športom na Novom Zélande, vo Walese, Juhoafrickej republike, Írsku, Francúzsku, Austrálii, Anglicku, Argentíne, Škótsku, Tonge, Samoe a na Fidži. K ragby neodmysliteľne patrí okrem množstva zabávajúcich sa divákov aj Haka – tradičný maorský tanec v podaní All Blacks, reprezentácie Nového Zélandu.