Komisia Svetovej únie rugby tento týždeň pripravuje odporúčania, ktoré by mohli značne znížiť riziko nákazy koronavírusom v tomto športe.

Komisia prehodnocuje opatrenia ako napríklad obmedzenie fyzického kontaktu, času v skrumáži a tiež rôzne hygienické opatrenia.

Radikálne zmeny pravidiel ako napríklad úplné zrušenie skrumáží sa však elitných zápasov týkať nebudú.

Športové zväzy jednotlivých krajín dostanú priestor na vlastnú úpravu a implementáciu odporúčaní Svetovej únie rugby s ohľadom na epidemiologickú situáciu a nariadenia vlády v danej krajine.

Výskumy najvýznamnejších rugbyových športových lekárov zistili, že riziko nákazy počas zápasu môže byť nižšie, ako sa predpokladalo.

Smernice Svetovej zdravotníckej organizácie hovoria, že ak hráč strávi dokopy 15 minút vo vzdialenosti 1 metra od nakazenej osoby riziko nákazy koronavírusom je veľmi vysoké. Avšak priemerná dĺźka kontaktu so súpermi pre hráčov v druhej línií je približne 13,5 minúty.

Kumulatívny čas, počas ktorého môže dojsť k prenosu nákazy z backa na súperov je iba minúta a pol a aj pravidlo o ofsajdu zvyšuje vzdialenosti hráčov na niektorých pozíciách.

Podľa smerníc Svetovej zdravotníckej organizácie nie je potrebné zaviesť žiadne zmeny, avšak Svetová únia rugby sa aj napriek tomu rozhodla podniknúť kroky na zníženie rizík pre hráčov na elitnej aj amatérskej úrovni.

To by mohlo viesť k výraznému obmedzeniu skrumáží, prísnejšiemu posudzovaniu vysokých skládok (high tackles), ktoré často vedú k fyzickému kontaktu hráčov a tiež času stráveného v ruckoch a mauloch.

Spomedzi hygienických opatrení sa zvažuje výmena a očisenie lopty, pravidelné používanie dezinfekcie na ruky pred, počas aj po skončení zápasu, výmena dresov a prilieb v polčase a skrátenie času stráveného na ihrisku pred a po zápase.

Hoci zatiaľ nie sú zverejnené plány na opätovné zahájenie nižších súťaží, Nový Zéland plánuje v polovici júna uskutočniť medzinárodný turnaj a Pro 14 plánuje zahájiť sezónu derby zápasov od 22. augusta.

Hráč twickenhamského klubu Harlequins Danny Care v rozhovore pre pravidelný týždňový podcast Rugby únie povedal, že hráči sú stále frustrovanejší zo súčasnej situácie.

,,Myslím, že hovorím za väčšinu hráčov, keď poviem, že máme pocit, že tápame v tme,” povedal Care.

,,Otázka je, či sa hráči, tréneri a členovia realizačných tímov chcú podrobiť riziku. Viem, že mnohí hráči majú tehotné partnerky – chodia na tréningy? Nie, lebo nemôžu.”

,,Príde na tréning niekto, kto žije v spoločnej domácnosti s niekým starším, alebo z rizikovej skupiny? Nie, lebo tiež nemôže.”

,,Mnohí hráči sa rozhodnú neprísť (na tréning). Potrebujeme byť pravidelne testovaní a mať istotu, že neohrozíme ostatných a nedonesieme si vírus domov.”

Zdroj: https://www.bbc.com/sport/rugby-union/52776031?fbclid=IwAR2Z2kyG4qFOn8LCrwUKjTLhnHTUTSTKHZj-CO1JzrMeC_A2e9SXtX84hLE