Novinky

Letná univerziáda 2020 konečne na Žilinskej univerzite

LUSR2020-banner-2

Žilinská univerzita v Žiline bude v dňoch 25. – 28. mája 2020 organizátorom Letnej univerziády Slovenskej republiky. Ide o najvýznamnejšie športové podujatie vysokoškolákov, kde si môžu zmerať svoje sily. Milovníci športu, športovci a fanúšikovia sa tak majú na čo tešiť.

Je nám potešením, že budeme organizovať takú významnú športovú udalosť, akou je letná univerziáda. Niektoré aktivity pre zabezpečenie plynulého chodu tejto akcie sme už rozbehli, viaceré momentálne rozbiehame. Na našej univerzite máme športovcov, ktorí sa zúčastňujú celoslovenských súťaží, viacerí z nich sa umiestňujú na popredných miestach a tešia sa na súťaženie počas letnej univerziády,“ zhodnotil doc. Ing. Vladimír Konečný, PhD., prvý prorektor Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA).

UNIZA sa darilo aj na posledných dvoch univerziádach, keď na Letnej univerziáde SR 2016 získala UNIZA 1x zlato (basketbal 3×3 mužov), 2x striebro (basketbal mužov a plážový volejbal mužov) a 1x bronz (volejbal ženy) a na Zimnej univerziáde SR 2018  3x zlato (lukostreľba, 2x zjazdové lyžovanie), 1x striebro (florbal), 4x bronz (ľadový hokej, 2x stolný tenis, tanečný šport).

Na Letnej univerziáde SR sa bude súťažiť v 15 športových disciplínach:

·         Atletika ·         Lukostreľba ·         Šach
·         Basketbal ·         Orientačný beh ·         Šerm
·         3×3 basketbal ·         Plávanie ·         Športový aerobik
·         Cyklistika ·         Plážový volejbal ·         Tenis
·         Futbal ·         Silový trojboj ·         Volejbal

Očakáva sa účasť viac ako 700 športovcov a členov realizačných tímov, vrátane reprezentantov SR v jednotlivých športoch a veľa športových fanúšikov. Jednotlivé disciplíny sa uskutočnia prevažne v objektoch UNIZA, ako napríklad na multifunkčnom ihrisku Veľký Diel, telocvični T-1 či Športovom centre Stará menza UNIZA.

Štartovať môžu študenti (denní aj externí) všetkých troch foriem štúdia (bakalárske, magisterské, doktorandské), absolventi vysokoškolského štúdia – rok po ukončení vysokoškolského štúdia, vek do 28 rokov. Štartovať však môžu aj zahraniční študenti študujúci na vysokých školách v SR, ako aj študenti maturitného ročníka stredných škôl. Víťazné družstvo získa titul „Víťaz Letnej univerziády Slovenskej republiky“. Prvé tri miesta sú ocenené medailami a pohármi. Najúspešnejšia univerzita získa „Cenu prezidenta Slovenskej asociácie univerzitného športu“.

Slovenská asociácia univerzitného športu (SAUŠ) je dobrovoľným občianskym združením, ktorého poslaním je podporovať a zabezpečovať rozvoj vysokoškolského športu na všetkých výkonnostných úrovniach. Masovým rozvojom telesnej výchovy a športu sa snaží rozvíjať športové hodnoty a napomáhať rozvoju športu v duchu vysokoškolského života.  SAUŠ bola uznaná rozhodnutím Medzinárodnej federácie univerzitného športu (FISU) v roku 1993 ako jediná organizácia v Slovenskej republike s právami a povinnosťami v oblasti univerzitného športu a reprezentácie SR na všetkých podujatiach FISU a jej členov. SAUŠ je takisto členom  Európskej federácie univerzitného športu (EUSA) a Slovenského olympijského výboru.

 

Ing. Martina Slavíková

Oddelenie pre medzinárodné vzťahy a marketing

 

tesime sa

https://lu2020.uniza.sk/

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: