„Ja sa na to nemôžem pozerať!“ povie útlocitnejšia manželka či priateľka, keď sa jej partner pri prepínaní televíznych kanálov zastaví akurát pri prenose boxu alebo wrestlingu. Lenže jej partner ju nepočúva, premenil sa na hluchý peň. Ako uhranutý pozerá na spotených mužov, ktorí do seba tlčú päsťami alebo s dunením hádžu jeden druhého o zem.

JS77414088_england-scrum-sport-xlarge_trans_NvBQzQNjv4Bq9CHTadMEvkjj9yNgSg0MCo6SHGW0qaO-dhbrC9dzI80

Útlocitná manželka či priateľka to vydrží pozerať tri minúty. Vo chvíli, keď boxerovi utierajú z tváre krvavý sopeľ a do vedra vypľuje čosi ružové, ju napne, vstane a odíde. Má chuť navždy odísť zo života muža, ktorý so záľubou pozerá na prenos vzájomného mučenia. Prípadne má chuť poslať ho na liečenie alebo lobotómiu. Čo muži vidia športoch, ktoré sú plné agresivity a násilia?
Je to len šport
Otázku by sme mohli postaviť aj širšie: čo muži vidia na akomkoľvek športe? Pretože box a wrestling (ale aj zápas vo voľnom štýle, kickbox či obyčajné krčmové pretláčanie rukami) sú len špičkou obrovského ľadovca, ktorý sa nazýva šport. A v športe ide o súťaž, o súperenie medzi jednotlivcami, družstvami či dokonca celými národmi. Kto je lepší, zdatnejší, kto viac vydrží a kto je pripravenejší.

Aj napriek tomu, že pri väčšine športov nikdy netečie krv a len málokedy sa stane, aby pri nich niekto zomrel, každá športová disciplína má vo svojom jadre zakódovanú agresivitu, bojovnosť, riskovanie či túžbu premôcť a zničiť protivníka. Dokonca aj taký nevinný šport, akým sú šachy, je poriadne agresívny a tvrdý – dva mozgy bojujú proti sebe a obetujú jednu figúru za druhou. Pešiaci, jazdci a strelci padajú po stovkách a keby sa zrátalaobr_2.jpg celoživotná kariéra špičkového šachistu, boli by to desaťtisíce mŕtvych bojovníkov.

Agresivita a testosterón
Bez poriadnej dávky agresivity, bojovnosti a súťaživosti sa v žiadnom športe nezaobídete. A v tom je možno kameň úrazu – agresivita je predovšetkým vlastnosťou mužov. Nie, že by to muži tak chceli, zariadila to príroda – muži sú už od okamihu počatia (teda od spojenia spermie s vajíčkom) ovplyvňovaní pohlavným hormónom, ktorý sa nazýva testosterón.

Ten vzniká v semenníkoch a jeho produkcia v rôznom období života kolíše – najvyššia je (podľa najnovších zistení) ešte v prenatálnom období života muža a potom počas puberty. Testosterón formuje muža fyzicky a vďaka nemu sú muži tak výrazne odlišní od žien – majú širšie plecia, úzke boky, sú silnejší, vyšší a ťažší, rastú im fúzy a brada, majú penis a semenníky. Obrovský vplyv má však testosterón aj na mužskú psychiku, na základné mentálne ustrojenie každého muža.

Ovplyvňuje štruktúru mozgu a vďaka nemu sú muži takí, akí sú – majú lepšiu priestorovú predstavivosť, sú menej výreční (chlapci začnú rozprávať neskôr ako dievčatá), majú väčší sklon k matematike a prírodným vedám a obrovské nedostatky v citovej oblasti. A čo je zrejme najväčší rozdiel – majú aj väčší sklon k súťaživosti, agresivite a riskovaniu.

Väčšinu žien ani len nenapadne, aby sa bili, hádali alebo riskovali pre nejakú hlúposť. Ovplyvňuje ich iný hormón (estrogén), vďaka ktorému riešia problémy i vzájomnú komunikáciu ináč a nezatínajú hneď päste, ani nechrlia hrubé nadávky len preto, že niekto nevie zaparkovať a brzdí premávku v celej ulici.
Šport ako náhrada boja
Šport si vymysleli muži a ako tvrdia niektorí odborníci, je to vlastne náhrada boja. Mlátiť dennodenne kyjakom po hlave iných ľudí či naháňať divokú zver už v dnešnej vysoko organizovanej spoločnosti naozaj nemá zmysel. Muž, ako „testosterónový robot“, si však musí svoju agresivitu a súťaživosť vybiť, dostať ju von a najlepšie fyzickou aktivitou, pri ktorej o „čosi“ ide.

Je naivné myslieť si, že muž svoju agresivitu vybije pri rúbaní dreva, rýľovaní záhrady či pri prášení koberca. To nie je boj. Boj robí muža mužom – pričom nejde o to, dokázať týmto spôsobom ženám, aký je muž silný a vytrvalý, ale naopak – dokázať to iným mužom. Muž je mužom len vtedy, ak to uznajú iní muži, ženy sú z tejto hry vyradené.

Ak si malý chlapec pri futbale rozbije koleno a príde s plačom domov, mama mu chce koleno pofúkať a obr_1.jpgpomaznať sa s ním. Lenže chlapec spustí ešte väčší plač, pretože mama je žena a on túži po uznaní kamarátov. Ako vidíte, muži to majú na tomto svete naozaj ťažké už od malička.
Keď to vydržíš, si muž
Box a wrestling sú športy, kde je ventil agresivity otvorený takmer naplno. Muži to tak chcú. Prekonať strach, vydržať bolesť, zvíťaziť alebo prehrať. Niektoré citlivé ženské povahy sa boja, že ich pokojný muž domáci sa pod dojmom pozerania boxu môže stať agresívnou obludou, riešiacou konflikty päsťou. Nemusia mať strach.

Pre muža sú tieto agresívne zápasnícke športy omnoho bezprostrednejším zážitkom ako futbal alebo atletika, pretože je to osobná záležitosť, muž proti mužovi. Muž-divák prežíva tento zápas akoby on bol boxerom, on dostáva a inkasuje rany. Že to všetko pred televízorom vydrží, že sa nebojí pohľadu na krv a vyrazené zuby, mu dáva pocit, že je plnohodnotným mužom, že patrí medzi mužov a nie medzi ženy.
Muži kontra ženy?
Musia si muži dokazovať svoju mužskosť práve takto? A načo im tá mužskosť je? Nebolo by lepšie, keby sa svojej agresivity zbavili a konečne by zavládol vo svete pokoj a mier? S rozmachom feminizmu sa mnohé mysliteľky a myslitelia začali zaoberať aj mužskou agresivitou a tvrdia, že muž svoju agresivitu a súťaživosť získava, že je to len kultúrny fenomén a nie čosi, s čím na tento svet prichádza.

Takže stačí zmeniť systém výchovy a je po agresivite, súťaživosti a násilí. Také jednoduché to samozrejme nie je a podaktoré radikálky preto tvrdia, že muži si svoju agresivitu pestujú zámerne, aby si udržali nadvládu a dominanciu nad ženami. K tomu už ťažko niečo dodať. Jedno je však isté – všetky snahy potlačiť našu prirodzenú povahu a nejakým spôsobom ju zmeniť, sa skončili vždy katastrofou pre dotyčného jedinca.

Len čo ženy začnú mať ambície na prebratie mužskej úlohy a muži začnú dojčiť deti a klebetiť o topánkach, príde k chaosu, zmätku, vzájomnej nenávisti a vypuknutiu agresivity. Buďme preto vďační, že existuje šport a muži môžu dokazovať svoju mužskosť pred televíznou obrazovkou.

https://sport.sme.sk/c/5577331/box-wrestling-a-zapasenie.html