Slovenský hráč amerického futbalu Lukáš Bočkay

So slovenskými športovcami v zámorí sa spája predovšetkým ľadový hokej. Slovákov, ktorí pôsobili v univerzitnom americkom futbale by sme mohli spočítať na prstoch jednej ruky.

Zatiaľ najďalej to dotiahol bývalý hráč Bratislava Monarchs i slovenskej reprezentácie Viktor Rajek, ktorý pôsobil ako defensive end v tíme Akron Zips (Division I FBS). Najnovším talentom, ktorý môže zabojovať o športové štipendium na niektorej z amerických univerzít, je 19-ročný rodák z Piešťan Lukáš Bočkay.

Toho pre americký futbal objavil defenzívny koordinátor Monarchs i slovenskej reprezentácie Richard Recich. „Lukáša som objavil náhodou na Facebooku. Podľa fotiek som hneď videl, že je nielen vysoký, ale aj veľký. Niekoľko tréningov absolvoval v Trnave, no potom prešiel do Monarchs. Začal som s ním pracovať, prizval som aj Viktora Rajeka ako odborníka na DL, aby mu ukázal základy tak, ako trénujú v USA. Niekoľko mesiacov som v kontakte s organizáciou Europe’s Elite, ktorá pracuje s európskymi talentovanými hráčmi a pripravuje ich na pôsobenie na v univerzitnom futbale. Lukáša som okamžite odporučil najmä z dôvodu, že technika a rýchlosť sú trénovateľné, no postavu buď máš alebo nemáš,“ povedal o svojom zverencovi tréner Reich. Lukáš disponuje vskutku impozantnou postavou – v 19 rokoch má 203 cm a 131 kg.

Len pre porovnanie, jeden z najlepších defenzívnych endov súčasnosti, J.J. Watt (Houston Texans) pri 196 cm váži 134 kg a ofenzívny tackle Clevelandu Browns Joe Thomas meria 198 cm a váži 142 kg). Fyzické predpoklady tak má mladý Slovák prakticky ideálne. „Ja osobne vidím Lukáša ako prototyp ofenzívneho linemana, ideálna na pozícia tackla. V rámci škôl, ktoré ide Lukáš navštíviť, je snáď s výnimkou Ohio State všetko otvorené. Zatiaľ jediným Slovákom, ktorý pôsobil v Division I univerzitného futbalu bol už spomínaný Viktor Rajek (tím Akron Zips). Ja som to ako hráč dotiahol do rakúskej AFL a nemeckej GFL. Lukáš má potenciál na to, aby nás preskočil oboch,“komentoval Lukášove šance R. Reich.

Uvidíme ďalšieho Slováka v NCAA?

Prvá posila pre sezónu 2018