ENG

On Sunday, September 13-th, 2015 sport event took place in Bratislava-Petrzalka. Event was named>Bratislava-sport doing city.
Many sports were introduced there – the classical ones as well as the less known or even the unconventional. Also rugby was presented at one of the stands.

Curious people stopped here and tried to catch or pass oval shaped ball and also asked some more information about this game as many think that rugby and American football are the same. People who were interested more were given leaflet including information about trainings of children,juniors and adults as well.
Rugby was presented by Palo Ondrašina and Charlie.

DSCF0293
Rugby Bratislava

SK

V nedeľu 13.septembra 2015 sa v bratislavskej časti Petržalka konalo podujatie Bratislava-športujúce mesto. Predstavilo sa tu veľa športových disciplín- klasických, ale aj tých menej známych či netradičných.
Na jednom zo stanovísk malo svoje zastúpenie aj rugby. Zvedaví ľudia sa zastavovali aj pri našom stánku, poniektorí si vyskúšali hodiť či chytiť oválnu loptu.Pýtali sa na rozdiely medzi rugby a americkým futbalom, keďže mnohí si mysleli, že sa jedná o ten istý šport.Záujemcovia obdržali informačný leták s informáciami týkajúcimi sa tréningov detí, juniorov a dospelých.

More pictures

Sport day in Bratislava Facebook pictures

Junior squad

Rugby Bratislava